Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Komedogenní látky: Vyhněte se jim a zatočte s akné

Komedogenní látky: Vyhněte se jim a zatočte s akné

Komedogenní látky: Vyhněte se jim a zatočte s akné

9. června 2024 od Karolína Hornová

9. června 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Mgr. Petra Řehořková

Mastné složky kosmetiky a přírodní oleje mohou být „hodné“ i „zlé“. Některé způsobují ucpávání pórů a mohou zhoršovat akné, jiné póry naopak čistí. Pojďme si v nich udělat pořádek.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Akné je onemocnění pokožky, které je způsobeno ucpáváním pórů kožním mazem a následným vznikem zánětu, resp. pupínků. Pupínky, resp. černé a bíle tečky, jsou komedony, které rozlišují se na otevřené a uzavřené. Vyskytují se hlavně na obličeji (nejčastěji v T-zóně), ale mohou se tvořit také na zádech či hrudníku.
  • Uzavřené komedony – malé bílé tečky, které se tvoří, když je pór ucpaný, ale povrch kůže zůstává uzavřený.
  • Otevřené komedony – známé jako černé tečky, které se tvoří, když maz v póru zoxiduje a při kontaktu se vzduchem ztmavne.
 
Akné se nejčastěji objevuje v pubertě, kdy jej způsobují zejména hormony, ale postihuje i dospělé jedince, především majitele mastnější pokožky. Pokud na akné trpíte třeba i po třicítce, doporučujeme napřed vyloučit možnou příčinu v hormonální nerovnováze.

vznik akné


Léčba komedonů – jak se jich zbavit?

Na zánětlivé akné a komedony zabírá hloubkové čištění pokožky, ideálně načasované na týden před začátkem menstruace, kdy se kvalita pleti většinou zhoršuje. Vhodné jsou produkty s obsahem kyseliny salicylové, která pomáhá uvolňovat a čistit póry a redukovat tak komedony. Pokud na pupínky trpíte dlouhodobě, doporučujeme navštívit dermatologa, který určí příčinu a nasadí potřebnou léčbu. Na škodu není ani pravidelné profesionální ošetření pleti u kosmetičky, např. chemickým peelingem.
 
Tip redakce:
Zkuste například 
Dermacol Acneclear Intenzivní péče na problematickou pleť (koupit v e-shopu)který viditelně redukuje velikost pupínků a zarudnutí. Ellie AHA (+BHA) Intense Obnovující sérum Alfa-hydrokyseliny 15% (koupit v e-shopu) je peelingové sérum, které obnovuje svrchní vrstvy kůže a zanechává pleť omlazenou a rozzářenou. Oba produkty mají navíc protizánětlivé účinky a zmírňují podráždění.

Na vině může být kosmetika

Pokud je příčinou vašeho akné „pouze“ nadměrná produkce kožního mazu, je čas udělat revizi kosmetického arzenálu. Tvorbu pupínků a černých teček totiž podporují tzv. komedogenní látky neboli komedogeny – složky, které běžně najdeme v kosmetických produktech.

Komedogenní látky mají tendenci ucpávat póry a mohou způsobovat či zhoršovat akné. Pokud tedy trpíte na pupínky bez zjevné příčiny (mastná pleť, hormonální výkyvy), zjistěte, zda vaše kosmetika tyto látky neobsahuje.

V dermatologických příručkách lze nalézt seznamy komedogenních látek. Nejčastěji jde o komedogenní oleje a tuky (rostlinné, minerální i živočišné), ale i jiné látky, např. tzv. mastné alkoholy a různé stabilizátory, jež se do kosmetiky přidávají. Látky jsou rozděleny podle klasifikace, která každé z nich přisuzuje „známku“ jako ve škole, tedy stupeň komedogennosti: 5 označuje nejvyšší stupeň, 1 nebo 0 značí nekomedogenní látky.

čistá pleť

Trošku ošidným se může jevit fakt, že některé oleje akné zhoršují, ale jiné mohou mastné pokožce naopak prospět. Problém je i v tom, že každá pokožka může na stejnou ingredienci reagovat trošku jinak. Pokud ale máte suchou či velmi suchou pleť, neměli byste se bát ani látek s vysokou „známkou“, které suchou pleť naopak promastí a vyživí.

Seznam (ne)komedogenních látek

Kompletní seznamy těchto látek zahrnují i ty, které jsou v kosmetických produktech zastoupeny okrajově. Na následujících řádcích můžete najít především oleje, které mohou mít na akné jak pozitivní, tak negativní účinky, a látky, které vás mohou překvapit třeba v odličovačích. Najdete je uvedeny ve složení kosmetiky pod mezinárodním označením. 
 

Stupeň komedogennosti 5

  • olej z pšeničných klíčkůextrakt z mořských řas (algae extract), sodium lauryl sulfate (SLS)
     

Stupeň komedogennosti 4

  • kokosový olejlněný olejolivový olejkakaové máslocetearyl alcoholisopropyl
 
Obecně platí, že komedogenní oleje s klasifikací 4 a 5 byste neměli aplikovat na obličej s problematickou pletí. Jde například o oblíbený kokosový olej. Vzdávat se ho ale nemusíte – beze strachu ho můžete použít na pokožku těla nebo jako kúru na vlasy. Olivový olej mívá lepší snášenlivost a jeho působení je individuální.

Složka sodium lauryl sulfate usnadňuje tvorbu pěny a často se objevuje v čisticích pleťových pěnách a gelech. Může ale narušovat přirozenou bariéru pokožky a způsobovat silné ucpávání pórů. Cetearyl alcohol je tzv. mastný alkohol získaný z kokosového oleje a používá se jako zahušťovadlo a pěnidlo.
 

Stupeň komedogennosti 3

  • avokádový olejpupalkový olejsezamový olej

kosmetické produkty

Stupeň komedogennosti 2

  • mandlový olejmeruňkový olejdýňový olejčistý lanolin
 
Tyto středně komedogenní látky jsou vhodné na suchou a namáhanou pokožku, kterou dokážou zvláčnit a posílit. Pokud máte mastnou pleť, buďte obezřetní. Zkusit je ale můžete a pozorujte, jak na ně pleť reaguje – třeba sezamový olej má sice „trojku“, ale zároveň pomáhá čistit póry od tzv. černých teček.
 

Stupeň komedogennosti 1

  • ricinový olejrakytníkový olejhroznový olejjojobový olejšípkový olej
     

Stupeň komedogennosti 0

 
Výše zmíněné jsou tzv. nekomedogenní oleje, to znamená, že je můžete v klidu používat při odličování, mazat nejen na suchou a normální, ale i na problematickou pleť a nemusíte se jim vyhýbat. Konopný olej navíc působí antisepticky a nabízí se tudíž jako dobrý pomocník v boji s akné. Šípkový a rakytníkový olej zase pomáhá lépe hojit jizvičky po akné.
 
 
Přečtěte si:

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Mgr. Petra Řehořková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

4 komentářů k článku
Tereza Grošková 10.března 2020
Dobrý den,
ráda bych požádala o úpravu článku - tekutý parafín je ropný produkt a rozhodně nemá komedonní stupeň 0, ale naopak ucpává póry, protože dělá na pleti neprodyšnou vrstvu.

Podle mě by toto odborník na kosmetiku měl dávno již vědět, a ne toto napsat do seriozního článku.

https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/paraffinum-liquidum/?
Teta drogerie 25.dubna 2018
Dobrý den Ivano,
Moringový olej má v kosmetice široké použití. Velmi často se používá proti vráskám, ale pomáhá právě i při výskytu akné nebo pigmentových skvrn. Pokud Vám jde spíše o hodnotu ve smyslu ceny, seženete jej zhruba za 300 - 400 Kč za 100 ml. Hezký den, redakce Teta drogerie.

Expert z článku

Mgr. Petra Řehořková
wellness koučka a zakladatelka kliniky Petra Clinic
4342
"Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít