Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Možná to se sprchou trochu přeháníte. Poradíme vám, jak často se sprchovat

Možná to se sprchou trochu přeháníte. Poradíme vám, jak často se sprchovat

Možná to se sprchou trochu přeháníte. Poradíme vám, jak často se sprchovat

9. října 2024 od Veronika Decsy

9. října 2024 2 minuty čtení
Připravil/a Veronika Decsy

Sprchování je pro mnohé z nás každodenním rituálem, který nejen osvěžuje, ale také čistí naše tělo. Otázkou však zůstává, jak často se mýt, aby pH kůže zůstalo v rovnováze. Odpověď není úplně jednoznačná, ale pravděpodobně jste ve sprše častěji, než je nutné. V tomto článku se zaměříme na optimální frekvenci sprchování a také na to, jaký vliv má teplá, vlažná nebo studená sprcha na vaše zdraví.

Mýt, či nemýt: Jak často je vhodné se sprchovat?

Obecná doporučení říkají, že sprcha jednou za pár dní je naprosto dostačující, avšak tato frekvence se může lišit podle vaší aktivity, klimatu a typu pokožky. Pokud máte citlivou nebo suchou pleť, časté sprchování může pokožku zbytečně vysušovat. Dermatologové doporučují sprchovat se každý druhý den, případně použít vlažnou vodu a vyhnout se dlouhému pobytu pod horkou sprchou. Ti, kteří pravidelně sportují nebo žijí v teplejším prostředí, by se měli mýt denně a používat šetrné mycí potřeby.
 
Zlaté pravidlo zní: Sprchujte se podle potřeby, ale s ohledem na zdraví pokožky.

Zásady správného sprchování

Sprchování je pro vás automatickou aktivitou, kterou máte naučenou již od brzkého mládí. Dodržujete ale správné zásady, které mají vliv na zdraví a kvalitu vaší pokožky i správné prokrvování končetin? Pojďme si to shrnout a udělat si malý sprchovací checklist:
 
  • Méně je více – zkuste čas ve sprše zkrátit na 3 až 4 minuty. Ušetříte pokožku i peníze za vodu. Za minutu totiž proteče do odpadu asi 20 litrů vody.
  • Zapomeňte na drhnutí kůže – pokud na ní nemáte zažranou špínu po sportu či malování, nemusíte na pokožku při mytí nijak tlačit. Stačí sprchový krém jemně vmasírovat rukama nebo mycí houbou.
  • Pokožku nepřehřívejte – horká voda škodí pokožce těla i vlasům.
  • Zchlaďte se na závěr – každou sprchu zakončete studeným proudem vody na celé tělo, nebo alespoň dolní končetiny.
  • S ručníkem opatrně – i při utírání platí, že není třeba na kůži zbytečně tlačit a dráždit ji. Ručník stačí přiložit a vodu jemně setřít.
  • Hydratace po sprše je alfa a omega – vlhká pokožka po sprše skvěle nasákne hydratační krém nebo olej a kůže tak zůstane pružná a lesklá. Zkuste třeba Purity Vision Bio prémiové bambucké máslo (koupit v e-shopu).

Teplá vs. vlažná/studená sprcha: Jaký mají vliv na pokožku?

Většina lidí preferuje po těžkém dni teplou sprchu, která uvolňuje svaly a působí relaxačně. Avšak horká voda může pokožku vysušovat a oslabovat její přirozenou ochrannou bariéru. Proto dermatologové doporučují používat vlažnou vodu, která je k pokožce šetrnější a zároveň zanechává tělo čisté.
 
Také studená sprcha má řadu zdravotních výhod: posiluje imunitní systém, zlepšuje prokrvení a dokáže stimulovat tvorbu kolagenu, což pomáhá udržovat pokožku pevnou a pružnou. I když není pro každého příjemná, opláchnutí se studenou vodou na závěr sprchování prospěje vaší pokožce a tělesnému i mentálnímu zdraví.

Mycí potřeby a jak je správně používat

Při sprchování je důležité, jaké mycí potřeby používáte. Každý má jiný typ pokožky a potřebuje odpovídající péči.V zásadě ale platí, že voda pokožku vysušuje, a tak je potřeba dodat jí řádnou hydrataci. Ve sprše i po ní: Zkuste kombo Barnängen Midsommar Glow sprchový a koupelový gel (koupit v e-shopu) a Barnängen tělové mléko Oil Intense (koupit v e-shopu).
 
  1. Sprchový gel: Vybírejte si jemné sprchové gely, které respektují pH pokožky. Ideální jsou ty s hydratačními složkami, které pokožku vyživují a nezanechávají ji suchou. Výbornou volbou jsou sprchové gely s obsahem přírodních olejů nebo aloe vera. Vyhněte se parfemaci a parabenům.
Tip redakce:
Pokud jste na cestách a potřebujete ušetřit místo v kufru, sbalte si tuhé hydratační mýdlo, které díky jedinečnému složení udělá stejnou službu jako sprchový gel. Vyzkoušejte 
Nivea Creme Care pečující krémové mýdlo (koupit v e-shopu)
 
  1. Intimní hygiena: Zaměřte se také na správnou intimní hygienu, která má velký vliv na udržení ideálního pH. To je v intimních partiích o poznání kyselejší, a proto je třeba volit mycí gely určené právě pro intimní partie. Vsaďte na Chilly Delicate intimní gel (koupit v e-shopu) a předcházejte podráždění.
  2. Peeling: Kožní buňky pravidelně odumírají a nahrazují je nové. Proto je třeba alespoň jednou týdně dopřát pokožce mechanický peeling, který odumřelé buňky odstraní a nechá kůži lépe dýchat. Ta je po exfoliaci pomocí PURITY VISION Bio Kávového peelingu (koupit v e-shopu) či Dermacol Flower shower tělového peelingu (koupit v e-shopu) jemnější, zářivější a čistší. Peeling navíc stimuluje tvorbu kolagenu v podkoží a zajišťuje tak mladistvý vzhled a pružnost kůže.
  3. Mycí houba: Používání mycí houby lufy může pomoci odstranit odumřelé buňky z povrchu kůže a podpořit její regeneraci. Doporučujeme Abella Žínka masážní N.A. BW (koupit v e-shopu) nebo Q-Clean Sprchová žínka body (koupit v e-shopu), které navíc můžete barevně sladit s designem koupelny. Buďte však opatrní – příliš časté používání houby může pokožku podráždit, zejména pokud je citlivá. Na houbu nikdy netlačte, využijte jejího jemného materiálu a pokožku pouze jemně pohlaďte.
 
Tip redakce:
Ať už používáte mycí houby, například z lufy, nebo jiné pomůcky, pravidelně je čistěte, a to alespoň jednou měsíčně. Houby jsou ideálním místem pro množení bakterií, jejich častá výměna je tedy klíčem k udržení správné hygieny.

 


Přečtěte si:

Foto: Freepik.com

Připravil/a pro vás Veronika Decsy

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít